Results-Colours of National Symbols 2018

Shanker Art Foundation extends its gratitude to your Institute for valuable contribution of ARTWORKS. This overwhelming response has given us great encouragement in the field of ART and love for Nature

Shanker Art Foundation is delighted to announce the winners for 'Colours of National Symbols 2018, 7th All India Children Art Contest'
Separate intimation and list of winners will be sent to schools. We shall continue to be in touch with you for Awards and Certificates.

Dispatch of Certificates : All the certificates Dispatched, if still not received let us know ! 

Exhibition of Selected 300 Paintings at India Habitat Centre, Lodhi Road, New Delhi

from  1st to 30th November 2018 

(Only Gold, Silver, Bronze awarded paintings will be on display and some of  Commended Awarded, Chosen by 'Display Committee')

If you find any spelling mistake please let us know we will rectify the mistake just SMS / WhatsApp Rectify-Code & only correct spelling to 9910999689

If the name of the child have not been mentioned in this list, they will be given Participation Certificate.

Award Winners & Merit List Group A

Gold Award

2018/H-061/A-105 Aadvika Anand, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-061/A-106 Aaghnya Aggarwal, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-037/A-098 Kabir Singh, Shriram School, New Delhi
2018/H-006/A-073 Naisha Shah, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/A-031 Vedika Keswani, Bal Bharati Public School, Pusa Road, New Delhi
2018/P-018/A-018 Vikart Prabhu, Future Kids Pre School

Silver Award

2018/P-018/A-030 Aarohi Amit Mistry, Jamnabai Narsee School, Juhu, Mumbai
2018/H-063/A-112 Bhavya Chawla, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-006/A-070 Diana Saboo, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-037/A-100 Lysha Jain, Birla Vidya Niketan School, New Delhi
2018/H-044/A-059 Nikhila Venkatraman, Art Zone, Bangalore
2018/H-034/A-087 Viaan Jain, Aarkids, New Delhi
2018/S-033/A-039 Yashvi Khurana, Sat Paul Mittal School, Ludhiana

Bronze Award

2018/P-018/A-032 Adyaashree Rout, Santa Maria Integrated Learning Environment (SMILE), New Delhi
2018/H-096/A-094 Khloee Sayed Sarmalkar, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/S-033/A-038 Navya Chopra, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-006/A-074 Samara Shirali, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-006/A-076 Shrryan Chaphekar, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-079/A-060 Stuthi Basu, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad

Commended Award

2018/H-061/A-108 Aira Khurana, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-034/A-083 Anika Mittal, Aarkids, New Delhi
2018/H-034/A-084 Ayaana Aggarwal, Aarkids, New Delhi
2018/H-060/A-104 Bhavik Amla, Rangtulika, Gurugram
2018/P-018/A-011 Daivagjna Miriyala, D A V Public School, Panvel, Navi Mumbai
2018/H-063/A-113 Dania Ahmad, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-090/A-116 Dharmajit Singha, Abhijit Deb, Tripura
2018/H-034/A-085 Gautam Jain, Aarkids, New Delhi
2018/H-096/A-092 Ishana Grover, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-087/A-062 Kavya D Patel, Creator's Adventure, Ahmedabad
2018/H-037/A-099 Kevli Jain, Modern School, Vasant Vihar, New Delhi
2018/S-020/A-047 Kritagya Vohra, The Maurya School, Gurugram
2018/H-006/A-072 Mahika Praveen, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/S-020/A-050 Om Bhatt, The Maurya School, Gurugram
2018/H-037/A-101 Rohana Dewan, R D Public School, New Delhi
2018/S-060/A-095 Sai Soumyashree Sukla, LR DAV Public School, Cuttack
2018/H-006/A-075 Shanay Mehta, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-069/A-082 Siddhi Mehra, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-081/A-061 Sri Charan K Y, Treasures Art Centre, Bangalore
2018/P-018/A-022 V P Bhavatharini, Devi Academy Sr Sec School, Valasaravakkam, Chennai
2018/H-034/A-088 Vidushi Jain, Aarkids, New Delhi

Merit Certificate

2018/H-006/A-064 Aadya Vinod, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-006/A-066 Aarav Jain, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/A-016 Abhimita Majumdar, The Heritage School, Anandapur, Kolkata
2018/S-033/A-037 Adheesh Singh, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-037/A-097 Amarya Bajaj, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
2018/P-018/A-002 Ambika Gupta, Ahlcon Public School, Mayur Vihar- 1, Delhi
2018/H-052/A-063 Amyra Singh, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
2018/S-017/A-079 Ayushi Awasthi, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/P-018/A-007 Devansh Gupta, The Srijan School, Model Town, Delhi
2018/P-018/A-026 Dhanishta Belwal, Heritage Xperiencial Learning School, Sector 56, Gurgaon Haryana
2018/H-096/A-093 Ishwari Rao, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/P-018/A-021 Jisha Deka, Donbosco School, Guwahati
2018/H-059/A-103 Krishnav, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/P-018/A-023 MONISHA S, Bright Minds Vidyodaya School, Kelpudupet Walaja
2018/P-018/A-013 Pranaya Kumar, Raghubir Singh Jr Modern School, Humayun Road, New Delhi
2018/S-017/A-081 Reyansh Sahu, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/P-018/A-005 Ryan Ghosh, Montfort School, Ashok Vihar, New Delhi
2018/P-018/A-033 Sara Passi, Mount Carmel School, Hoshiarpur
2018/P-018/A-017 Shairaa Patney, Stimulus, Noida
2018/P-018/A-020 Tanisha Roy, Kids Mansion, Bangalore
2018/P-018/A-025 Vadut Parakh, The School of Wonder kids,Raipur
2018/H-006/A-078 Veer Rana, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai

Appreciation Award

2018/S-020/A-041 Aryan Goyal, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/A-046 Kohana Bhasin, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/A-049 Namya Wadhwa, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/A-053 Ridhima Thakur, The Maurya School, Gurugram

Award Winners & Merit List Group B

Gold Award

2018/H-069/B-213 Aksh Gupta, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-059/B-321 Bharat, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/H-061/B-336 Gaurika Jain, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-078/B-356 Grishaa Maskara, Painting Skill, Ghaziabad
2018/S-105/B-291 Harshita Shukla, Ryan International School, Sohna Road, Gurgaon
2018/H-037/B-305 Kanav Lall, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/P-018/B-005 Leon Ghosh, Montfort School, Phase-1, Ashok Vihar, Delhi
2018/H-060/B-329 Megan S Thakare, Rangtulika, Gurugram
2018/H-063/B-345 Mehar Obroi, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-006/B-153 Neytra Chhaya, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-061/B-341 Rishit Goyal, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-041/B-111 Saina, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-006/B-158 Shiven Kejriwal, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-037/B-318 Teesha Kejriwal, Modern School, Vasant Vihar, New Delhi

Silver Award

2018/P-018/B-056 Aalhadini Rohit Sane, SAS Billabong High School, Mahim, Mumbai
2018/H-034/B-217 Aarvi Suri, Aarkids, New Delhi
2018/H-006/B-143 Antra Samudrala, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-094/B-368 Arjun Kommi, Kalakaar School of Performing Arts, Gurugram
2018/H-060/B-326 Chaitanya Mahajan, Rangtulika, Gurugram
2018/H-079/B-120 Daliya Biswas, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad
2018/S-102/B-253 Indranushi Sharma, Billabong High International School, Noida
2018/S-025/B-062 Medhansh Agarwal, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/H-026/B-295 Nandika Jain, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-069/B-216 Radhyaa Kapoor, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-006/B-159 Shora Siddiqui, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-097/B-406 Tannmay Jyoti Pathak, Adete Arts Academy, Guwahati
2018/S-033/B-079 Vihanna Miglani, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-006/B-166 Zia Furniturewala, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai

Bronze Award

2018/S-033/B-071 Aarnav Aggarwal, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-061/B-333 Advik Beriwal, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-085/B-130 Amani Jain, Creative Hands, Gurugram
2018/S-102/B-238 Amanita Chaurasia, Billabong High International School, Noida
2018/H-061/B-334 Ananya Lila, Ignited Minds, New Delhi
2018/S-102/B-243 Anvi Bharti, Billabong High International School, Noida
2018/P-018/B-059 Gurbani Khurana, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-020/B-091 Jasveen Kaur, The Maurya School, Gurugram
2018/S-102/B-255 Kashish Bansal, Billabong High International School, Noida
2018/H-037/B-306 Kianna Grover, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-006/B-154 Parshva Modi, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-085/B-132 Ranveer Vohra, Creative Hands, Gurugram
2018/H-041/B-112 Samriddhi Sehgal, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/P-018/B-008 Siddhant Tyagi, Delhi Public School, Sector-30, Noida
2018/P-018/B-030 Thiyakshwa Sureshkumar, Jawahar Vidyalaya Senior Secondary School
2018/H-037/B-314 Ryan Singh, Summer Fields School, New Delhi
2018/H-037/B-316 Shaisha Das, Poljorj Global School, New Delhi

Commended Award

2018/H-078/B-349 Aarav Agarwal, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-037/B-296 Aira Naik, Delhi Publik School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-037/B-298 Aryaman Hingorani, Shriram Millenium School, New Delhi
2018/H-052/B-372 Divit Agarwal, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
2018/H-091/B-052 Ekansh Gupta, Kalakriti Hobby Classes, Delhi
2018/H-059/B-322 Gaitham Krishna Shenoy R, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/S-020/B-089 Hitanshi Kakkar, The Maurya School, Gurugram
2018/H-059/B-323 Ishanvi Mukherjee, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/P-018/B-024 Ishya Jain, Bal Bharti Public School,Pusa Road,New Delhi
2018/H-006/B-147 Jiyaa Mehta, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/B-003 Kaamya Apoorv Agrawal, G K Gurukul,Pimple Saudagar, Pune
2018/H-061/B-339 Kiana Gujral, Ignited Minds, New Delhi
2018/P-018/B-115 Myshaa Maheshwari, The Srijan School, Model Town, Delhi
2018/H-028/B-107 Naisha Jain, Swarangsparsh Art Class, Noida
2018/H-034/B-221 Naisha Poddar, Aarkids, New Delhi
2018/H-026/B-293 Naishaa Kumar, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-061/B-340 Naomika Narang, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-081/B-128 Navneeth S Kashyap, Treasures Art Centre, Bangalore
2018/P-018/B-004 Pranamya Puli, Baldwin's Girls High School,
2018/P-018/B-053 Rishika Raghava, National Vivtor Public School, Delhi
2018/S-034/B-393 Rishit Goyal, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/H-061/B-342 Sarah Gupta, Ignited Minds, New Delhi
2018/P-018/B-041 Shambhawi Vermaa, Lotus Valley International School, Sector-126, Noida
2018/P-018/B-054 Shaurya Pratap Singh Raghava, National Vivtor Public School, Delhi
2018/S-020/B-102 Shivansh Srivastava, The Maurya School, Gurugram
2018/H-052/B-375 Shobhit Mattu, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
2018/H-060/B-330 Shriya Bansal, Rangtulika, Gurugram
2018/S-102/B-282 Shubhra Choudhary, Billabong High International School, Noida
2018/P-018/B-017 Sonit Sindwani, Delhi Public School, East Of Kailash, New Delhi
2018/H-037/B-319 Thea Mukherjee, Blue Bells, New Delhi

Merit Certificate

2018/P-018/B-021 Aanandini Ramawat, Amity International School, Sector-46, Gurugram
2018/H-085/B-129 Aashi Arora, Creative Hands, Gurugram
2018/H-006/B-139 Aditya Chaphekar, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-006/B-141 Aneya Trishawala, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/B-018 Anushka Paul, Delhi Public School, Ruby Park, Kolkata
2018/H-041/B-108 Arya Singh, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-078/B-354 Aryaveer Singh Patheja, Painting Skill, Ghaziabad
2018/S-034/B-404 Barminder Kaur, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/P-018/B-038 Bharvi Kiran Kapadiya, Navrachna School, Vadodara
2018/P-018/B-057 Bhavini, Bhavan Vidhalaya Jr Wing School, Chandigarh
2018/P-018/B-103 Divij Choradia, Delhi Publc School, East of Kailash, New Delhi
2018/P-018/B-44 Divyanshi Singhal, Delhi Public School, Sector 47, Gurugram
2018/P-018/B-055 Ekantika Paul, Bangalore
2018/H-061/B-337 Gurnaunidh Singh, Ignited Minds, New Delhi
2018/P-018/B-025 Hanshal Banawar, Presidency School, Nandini layout, Bangalore
2018/H-006/B-145 Hreanna Gill, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/B-007 Joyita Sanyal, Millennium World School, Patna
2018/P-018/B-011 Leonardo K Marx, Jeevana School, Madurai
2018/P-018/B-022 Mahi Gupta, Delhi Public School,Sector-47,Gurgaon
2018/H-085/B-131 Meera Rao, Creative Hands, Gurugram
2018/H-041/B-110 Mohana Girish, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-063/B-346 Naisha Cheema, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-079/B-123 Neil Anirudh, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad
2018/H-097/B-405 Niyar Kalita, Adete Arts Academy, Guwahati
2018/P-018/B-031 Pushttie Ghode, St Helena's Pune
2018/H-006/B-156 Saisha Kapoor, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-094/B-370 Samaira Chadha, Kalakaar School of Performing Arts, Gurugram
2018/H-041/B-113 Shiivika Shukla, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-037/B-317 Simrat Kumar, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-006/B-161 Tanisha Jain, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-006/B-162 Tanishka Gill, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-078/B-361 Tashvi Kalia, Painting Skill, Ghaziabad
2018/S-017/B-168 Vanshika Gupta, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/H-006/B-165 Vihaan Sanghavi, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai

Appreciation Award

2018/S-102/B-231 Aahana Singh, Billabong High International School, Noida
2018/S-100/B-179 Abhichal Anand, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/S-102/B-236 Aina Hashmi, Billabong High International School, Noida
2018/S-100/B-182 Anamja Raturi, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/S-020/B-082 Anvi Aggarwal, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/B-228 Bhawna Saini, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/B-086 Garvit Wadhwa, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/B-092 Kanan Gupta, The Maurya School, Gurugram
2018/S-034/B-394 Nimit Nadkarni, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-102/B-265 Nitya Varma, Billabong High International School, Noida
2018/S-102/B-266 Parnika Tyagi, Billabong High International School, Noida
2018/S-102/B-269 Pratyush Ratan, Billabong High International School, Noida
2018/S-034/B-398 Ram Agarwal, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-102/B-279 Saniya Rizvi, Billabong High International School, Noida
2018/S-025/B-063 Savya g Jain, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/S-102/B-281 Shourya Kumar, Billabong High International School, Noida
2018/S-102/B-283 Siddhima Ahlawat, Billabong High International School, Noida

Award Winners & Merit List Group C

Gold Award

2018/S-102/C-262 Aayush Kumar Singh, Billabong High International School, Noida
2018/H-061/C-354 Aditya Kapoor, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-060/C-348 Afia Mubashir, Rangtulika, Gurugram
2018/H-037/C-325 Alokita Roy Chorasiya, Sardar Patel Vidyalaya, New Delhi
2018/S-034/C-425 Anshika Agarwal, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/P-018/C-074 Deepshikha De, Delhi Public School, Noida
2018/H-063/C-366 Diya Biswal, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-061/C-357 Eshal Bhutani, Ignited Minds, New Delhi
2018/S-106/C-187 Gurvansh Singh Sodhi, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/H-096/C-246 Jay Shah, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-095/C-416 Jeff Antony Kiran, Creative Art Studio, Gurugram
2018/H-060/C-351 Navyya Agarwal, Rangtulika, Gurugram
2018/H-069/C-228 Pragya Bohra, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-006/C-145 Pranavi Bhansali, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/C-008 Tulika Dey, Sardar Patel, Delhi
2018/H-063/C-373 Tveesha Sarin, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi

Silver Award

2018/S-100/C-192 Aakshita Gupta, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/H-079/C-113 Aditi Das, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad
2018/H-069/C-221 Adya Raj, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-096/C-241 Anaya Jain, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-037/C-328 Arjun Kanwar, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-063/C-364 Ashika Sinha, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/S-034/C-426 Atharv Goel, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/H-096/C-245 Freya Shah, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/P-018/C-006 Kaashvi Sharma, Bal Bharati Public School, SGRH Marg, New Delhi
2018/H-041/C-112 Saumya Bansal, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-006/C-151 Saumya Sheth, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-037/C-336 Shaisha Dhawan, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-087/C-411 Shravya Soni, Creator's Adventure, Ahmedabad
2018/H-063/C-371 Sonakshi Khullar, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/P-018/C-47 Yana Shah, Ahmedabad International School, Ahmedabad
2018/H-006/C-155 Zaishaa Ajmera, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai

Bronze Award

2018/H-037/C-324 Aadhya Aggarwal, Step by Step, Noida
2018/H-061/C-355 Bani Parmar, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-078/C-386 Dia Bhan, Painting Skill, Ghaziabad
2018/P-018/C-022 Haniya Kukreja,Montfort School, Ashok Vihar Phase I Delhi
2018/S-034/C-434 Kimayra, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/H-017/C-307 Lavanya Jain, Chitra Veethi, Vaishali
2018/H-063/C-368 Mansa Kaur, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-026/C-320 Niti Jain, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-063/C-372 Triana Gupta, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-063/C-376 Zaina Ahmad, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/S-033/C-096 Arnav Garg, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/P-018/C-012 Hridaan Kumar, Raghubir Singh Jr Modern School, Humayun Road, New Delhi
2018/S-017/C-166 Jhara Gandhi, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/H-079/C-122 Prathamesh Thakur, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad
2018/H-006/C-148 Prissha Gosalia, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/C-040 Yashvi Gupta, Delhi Public School, Sector-24, Rohini, Delhi

Commended Award

2018/H-096/C-237 Aarushi Vora, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/P-018/C-010 Aayushi Sen, Delhi Public School, Ruby Park, Kolkata
2018/H-063/C-363 Abhinav Saxena, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-026/C-313 Aditya Ranjan, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-096/C-242 Anika Gurunath, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/P-018/C-025 Aarna Kakkar, G D Goenka Public School, Model Town, Delhi
2018/P-018/C-067 Atharva Keswani, Bal Bharati Public School, Gangaram Marg, New Delhi
2018/P-018/C-031 Avantika Pillai, St Johns, Besant Nagar, Chennai
2018/H-086/C-404 Deepanshi Singh, Art Point, New Delhi
2018/P-018/C-046 Devyaangi Lal, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-069/C-225 Dhruv Jain, Bengali Art Academy, Noida
2018/S-020/C-102 Elina Banerjee, The Maurya School, Gurugram
2018/H-091/C-015 Gaurish Anand, Gd goenka public school, model town, delhi
2018/H-069/C-226 Geet, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-026/C-318 Iha Govil, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-059/C-342 Janya Sarfkatte, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/H-028/C-109 Katyaini Kesari, Swarangsparsh Art Class, Noida
2018/P-018/C-056 Krisha Himanshu Pujara, St.kabir Drive in Old Branch, Gurukul, Ahmedabad
2018/P-018/C-007 Manasvi Tyagi, Delhi Public School, Sector 30, Noida
2018/H-078/C-391 Manya Jain, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-037/C-334 Mehveer Singh Grover, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/P-018/C-026 Naitik P Khemani, Akshar Academy Dokmandi, Silvassa
2018/H-078/C-394 Neia Pant, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-091/C-024 Samaira Sethi, Queens Mary School,Northened,Model Town,Delhi
2018/H-059/C-344 Sanidhya H M, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/S-033/C-100 Savar Kapoor, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-078/C-398 Shaurya Krishna, Painting Skill, Ghaziabad

Merit Certificate

2018/P-018/C-041 Aadhsya Nayyar, G D Goenka Public School, Delhi
2018/H-037/C-338 Aadya Gupta, Ardeee School, New Friends Colony, New Delhi
2018/P-018/C-064 Aarav S Malhotra, K R Mangalam World School, Delhi
2018/S-020/C-255 Aarav Singh Gulia, The Maurya School, Gurugram
2018/H-060/C-346 Aarav Thakur, Rangtulika, Gurugram
2018/H-006/C-130 Aaron Shi, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-024/C-308 Adhinay Sengar, Magic Creations, Gurugram
2018/H-006/C-132 Anagha Shah, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-095/C-417 Anika Bhatnager, Creative Art Studio, Gurugram
2018/P-018/C-028 Aradhna Rajaram, DAV Girls Sr Sec School, Gopalapuram, Chennai
2018/P-018/C-013 Arnav Dharia, Jamnabai Narsee School, Juhu Mumbai
2018/S-061/C-258 Ayanshu Rai, Woodlands Academy, Darjeeling
2018/H-069/C-224 Bhavya Tankha, Bengali Art Academy, Noida
2018/S-025/C-081 Bhumi Bajaj, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/P-018/C-042 Chetas Midha, Bal Vikas School, Panipat
2018/S-018/C-171 Darshit Singh, Manav Rachna International School, Ludhiana
2018/P-018/C-023 Devina Manchanda, G D Goenka Public School, Model Town, Delhi
2018/P-018/C-034 Dishita Srivastava, Victorious Kids Educares, Kharadi, Pune
2018/H-061/C-356 Divit Jain, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-063/C-367 Esha Devgan, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/S-034/C-427 Hiranya, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-034/C-441 Hunar Kukreja, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/P-018/C-018 Jahnavi Garg, Thakur Public School, Kandivali East, Mumbai
2018/P-018/C-058 Janisha Sarda, Montfort School, Ashok Vihar, Delhi
2018/H-096/C-247 Jiana Kothari, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-091/C-414 Kanav Jain,
2018/P-018/C-050 Kashvi Rastogi, Delhi Public School, Eat of Kailash, New Delhi
2018/H-086/C-405 Kheya Tripuraneni, Art Point, New Delhi
2018/P-018/C-021 Khyati Chaudhary, Amity International School, Sector 46, Gurugram
2018/H-034/C-232 Kyra Mittal, Aarkids, New Delhi
2018/H-024/C-310 Maanya Sharma, Magic Creations, Gurugram
2018/H-006/C-139 Mahika Thakkar, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-079/C-121 Mayukh Naraparaju Venkata Krishna, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad
2018/H-091/C-054 Mehak Anand, Kalakriti Gujranwala town
2018/H-095/C-418 Nakshatra Sangwan, Creative Art Studio, Gurugram
2018/S-025/C-087 Neeva Shah, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/N-005/C-303 Nisha, Pragati, Gurugram
2018/H-096/C-250 Nishka Koneri, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-006/C-143 Nishka Priwani, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/C-020 Pari Sikka, Somerville School, Sector-22, Noida
2018/H-006/C-144 Paridhi Chaturvedi, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-062/C-362 Paridhi Gupta, Atharv Art Academy, Ghaziabad
2018/H-087/C-409 Pia V Masand, Creator's Adventure, Ahmedabad
2018/H-062/C-361 Pranjali Mishra, Atharv Art Academy, Ghaziabad
2018/H-087/C-410 Rahi P Shah, Creator's Adventure, Ahmedabad
2018/S-025/C-088 Rayana Mazumdar, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/N-005/C-305 Samir Barman, Pragati, Gurugram
2018/P-018/C-053 Sanaya Parakh, N H Goel World School, Raipur
2018/S-025/C-091 Shalmali Kelkar, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/P-018/C-075 Sharlina Shete, St Helena's School, Pune
2018/H-059/C-345 Shaurya Manoj Wattamwar, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/P-018/C-052 Shreyas Mishra, Gyan Bharati School, Saket, New Delhi
2018/P-018/C-071 Sumair Sidhanshu Chopra, Raghubir Singh Jr Modern School, Humayun Road, New Delhi
2018/P-018/C-035 Swara Gogia, Presidium, Ashok Vihar, Delhi
2018/S-020/C-108 Tejasvi Wadhwa, The Maurya School, Gurugram
2018/H-096/C-253 Ievanka Sayyed Sarmalkar, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-063/C-374 Varunika Joshi, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/P-018/C-076 Vedaanti Gupta, Raghubir Singh Jr Modern School, Humayun Road, New Delhi
2018/H-094/C-415 Vindhya Sawhney, Kalakaar School of Performing Arts, Gurugram
2018/H-078/C-401 Vivan Malik, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-072/C-382 Yafi Husain, S B Art and Painting Clases, Gurugram
2018/H-006/C-153 Zahra Merchant, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai

Appreciation Award

2018/S-034/C-436 Aarohi Agrawal, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/H-034/C-231 Avika Gupta, Aarkids, New Delhi
2018/S-025/C-080 Ayush Ajay Pal, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/S-102/C-272 Brahmavee Sharan, Billabong High International School, Noida
2018/S-102/C-274 Darsh Vaish, Billabong High International School, Noida
2018/S-106/C-0185 Garv Gandhi, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/H-090/C-412 Kanik Charda, Abhijit Deb, Tripura
2018/S-102/C-280 Kaushalendria P Singh, Billabong High International School, Noida
2018/S-100/C-206 Mamta Pokhriyal, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/H-034/C-234 Pradyuman Gupta, Aarkids, New Delhi
2018/S-034/C-433 Ridit Nayyar, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-017/C-168 Rishima Sahu, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/S-102/C-291 Samridh Agarwal, Billabong High International School, Noida
2018/S-034/c-438 Sarah Rao, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-106/C-189 Simran Jain, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/S-025/C-092 Siroun Patra, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/S-106/C-190 Syon, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/S-106/C-191 Tashvi Vijayran, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/S-034/C-437 Vidhi Kapoor, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-025/C-094 Vrinda, N L Dalmia High Shool, Thane
2018/S-017/C-170 Zaina Bansal, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon

Award Winners & Merit List Group D

Gold Award

2018/H-069/D-180 Aasiya Aleem, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-006/D-097 Annika Mahadkar, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/S-033/D-048 Baanipreet, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-044/D-086 Mehul Rathi, Art Zone, Bangalore
2018/H-062/D-154 Ridima Mittal, Atharv Art Academy, Ghaziabad
2018/H-061/D-257 Rupashi, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-026/D-235 Saanvi Gupta, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-069/D-181 Shivika Gupta, Bengali Art Academy, Noida
2018/H-061/D-258 Simran Parmar, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-026/D-237 Suhani Darda, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-024/D-225 Vania Jalan, Magic Creations, Gurugram
2018/H-037/D-243 Yashika Basoya, Raghubir Singh Modern School, New Delhi
2018/H-096/D-189 Aaditya Kohli, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai

Silver Award

2018/H-037/D-238 Aashna Bhartiya, Delhi Public School, R K Puram, New Delhi
2018/H-082/D-036 Advika Karan, Angel High School, Hazaribagh
2018/H-041/D-078 Bhavya Shankar, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-060/D-249 Ishita Gupta, Rangtulika, Gurugram
2018/H-089/D-119 Jishu Gupta, Visakha Vishal Arts, Visakhapatnam
2018/H-006/D-105 Mishthi Gupta, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/D-022 Neev Mogre, Billabong High, Malad West, Mumbai
2018/P-018/D-015 Palaash Jadav, Childrens Academy, Kandivali (E), Mumbai
2018/H-063/D-261 Siya Abrol, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/H-061/D-259 Taina Batheja, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-078/D-277 Tanush Agarwal, Painting Skill, Ghaziabad

Bronze Award

2018/H-096/D-289 Ansh Jatakia, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-044/D-085 Avaneeta Gadiyar, Art Zone, Bangalore
2018/P-018/D-011 Avvyaa Gupta, Modern School,Barakhamba Road, New Delhi
2018/H-059/D-244 Bhargavi Manoj Wattamwar, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/S-024/D-147 Khushi Yadav, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/S-024/D-148 Manas Sanchit, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/H-089/D-120 N Eshita, Visakha Vishal Arts, Visakhapatnam
2018/H-006/D-108 Navya Jain, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/S-018/D-142 Samairaa Kapoor, Manav Rachna International School, Ludhiana
2018/S-024/D-150 Satvik Jain, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/H-024/D-224 Tanvi Bansal, Magic Creations, Gurugram
2018/H-041/D-084 Vaishali Joshi, The Vibrant Strokes, New Delhi

Commended Award

2018/S-033/D-045 Abhir Chadha, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/S-102/D-201 Aditri Singh, Billabong High International School, Noida
2018/H-037/D-239 Amaira Goyal, Modern School, Vasant Vihar, New Delhi
2018/S-033/D-050 Gurnoor, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/S-024/D-146 Hiten Yadav, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/H-095/D-288 Jaanya Shastri, Creative Art Studio, Gurugram
2018/S-033/D-052 Kaina Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-026/D-230 Khanak Aggarwal, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/P-018/D-004 Kishika Chaudhary, Bal Bharti Public School, Gangaram Branch, Delhi
2018/S-033/D-053 Krishiv Sareen, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/S-102/D-209 Mohammad Subhaan, Billabong High International School, Noida
2018/P-018/D-044 Nadar Kaur, BVPS, Panipat
2018/H-006/D-109 Neerja Bhatia, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-051/D-295 Ritika Banik, Pradeep's Art N Crafts, Nagaon
2018/H-037/D-241 Sanvi Sehgal, Delhi Public School, New Delhi
2018/P-018/D-006 Sarvagjna Miriyala, D A V Public School, Panvel, Navi Mumbai
2018/S-024/D-151 Shlok Purwar, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/H-041/D-083 Suphal Samridhi, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/S-102/D-216 Tara Sushling, Billabong High International School, Noida
2018/S-033/D-056 Tia Upadhyaya, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-078/D-278 Vivaan Rathore, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-096/D-196 Zoya Merchant, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai

Merit Certificate

2018/H-006/D-095 Aarav Goyal, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/D-009 Adarsh Srinivasan, Bala Vidya Mandir, Adyar, Chennai
2018/N-004/D-122 Advik Sharma, Sanjeevani Hospital Foundation, Thane
2018/H-060/D-247 Advika Bansal, Rangtulika, Gurugram
2018/P-018/D-035 Anishka Mishra, Gyan Bharati School, Saket, New Delhi
2018/H-034/D-182 Arpita Rathi, Aarkids, New Delhi
2018/H-051/D-292 Arunav Bora, Pradeep's Art N Crafts, Nagaon
2018/H-078/D-268 Aryan Bhatia, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-078/D-269 Ashwika Jain, Painting Skill, Ghaziabad
2018/S-033/D-047 Asum Kaur, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/P-018/D-041 Atharva Aggarwal, Raghubir Singh Jr Modern School, Humayun Road, New Delhi
2018/P-018/D-012 Ayan Raghav, St Conrads, Agra
2018/H-072/D-262 Banaj Mahajan, S B Art and Painting Clases, Gurugram
2018/S-017/D-128 Devik Lohan, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/H-059/D-246 Dimple Shree R, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/H-006/D-099 Fatima Kapadia, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/D-029 Ishaan Shailesh Surve, St. Gregorios High School, Chembur, Mumbai
2018/P-018/D-010 Jaanya Gupta, Mater Dei School, New Delhi
2018/H-006/D-100 Jai Bhayani, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/H-072/D-263 Jhanavi Kusumba, S B Art and Painting Clases, Gurugram
2018/H-078/D-274 Kashvi Bhalla, Painting Skill, Ghaziabad
2018/P-018/D-020 Kashvi Seth, Montfort School, Ashok Vihar, Delhi
2018/P-018/D-028 Krishiv Gupta, Modern Convent School, Sector-4, Dwarka, Delhi

2018/S-017/D-134 Madhav, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/H-034/D-188 Miraya Kwatra, Aarkids, New Delhi
2018/N-005/D-220 Mukul Das, Pragati, Gurugram
2018/H-060/D-250 Pankhuri Gupta, Rangtulika, Gurugram
2018/H-061/D-255 Prabhasees Kaur, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-006/D-110 Prachee Mehta, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/D-014 Precious Semwal, Navy Children School, Visakhapatnam
2018/H-006/D-111 Prisha Ghuste, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/N-005/D-221 Pritika, Pragati, Gurugram
2018/H-026/D-233 Rabreet Kaur, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/N-005/D-222 Rakesh, Pragati, Gurugram
2018/H-028/D-073 Rakshhit Singh, Swarangsparsh Art Class, Noida
2018/H-051/D-294 Rangan Pratik Borah, Pradeep's Art N Crafts, Nagaon
2018/H-061/D-256 Riddhi Narsaria, Ignited Minds, New Delhi
2018/H-026/D-234 Rishita Verma, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/S-106/D-171 Ritvik Saini, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/H-006/D-113 Riya Sheth, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/S-034/D-304 Rudra Antil, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/H-041/D-082 Sai Vaishnavi Tyer, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-094/D-175 Sanaa Taneja, Kalakaar School of Performing Arts, Gurugram
2018/H-006/D-114 Sara Khan, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/D-033 Shalini Devarajan, VIBGYOR HiGH Bangalore
2018/S-102/D-214 Shriadita Sharma, Billabong High International School, Noida
2018/P-018/D-021 Vidhi Bansal, K R Mangalam, G K 2, New Delhi
2018/P-018/D-032 Yash Karnani, G D Goenka Public School, Model Town, Delhi
2018/H-060/D-251 Yashasvi Bakshi, Rangtulika, Gurugram
2018/H-034/D-187 Yatharth Gupta, Aarkids, New Delhi
2018/H-006/D-117 Zaara Sheth, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai

Appreciation Award

2018/S-020/D-062 Aarushi Ahuja, The Maurya School, Gurugram
2018/S-102/D-202 Atharv Gupta, Billabong High International School, Noida
2018/S-020/D-064 Avani Mehrotra, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/D-198 Chakshika Malik, The Maurya School, Gurugram
2018/S-020/D-066 Jasmine, The Maurya School, Gurugram
2018/S-062/D-162 Ruturaj Rajesh Jadhav, Khandala English Medium School, Ratnagiri
2018/S-106/D-172 Shaurya Garg, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/S-017/D-137 Shreya Gupta, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurgaon
2018/S-062/D-164 Siddesh Dinesh Bhuvad, Khandala English Medium School, Ratnagiri
2018/S-106/D-173 Tabreesha Kaur Lamba, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/S-102/D-215 Tanisha Tyagi, Billabong High International School, Noida

Award Winners & Merit List Group E

Gold Award

2018/S-054/E-100 Ananya Deshpande, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/H-052/E-197 Devangi Prasad, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
2018/H-060/E-151 Ipsita Raheja, Rangtulika, Gurugram
2018/P-018/E-009 Mitali Goel, Modern School, Barakhamba Road, New Delhi
2018/P-018/E-007 Naina Surana, Amity International School, Sector-43, Gurugram
2018/S-033/E-040 Sehar Monga, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/P-018/E-014 Snigdha Katamaneni, Abhaya Waldorf School, Gundla Pochampally, Hyderabad

Silver Award

2018/S-054/E-099 Aaryan Chopra, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/P-018/E-017 Abhiram S Variar, Greenway Modern School, Dilshad Garden, New Delhi
2018/H-041/E-047 Anusha Chatterjee, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-026/E-141 Arunima Basu, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-063/E-154 Dhruv Kapoor, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/P-018/E-006 Hana Jain, Montfort School, Phase-1, Ashok Vihar, Delhi
2018/S-018/E-081 Rishika Trehan, Manav Rachna International School, Ludhiana
2018/P-018/E-028 Rudrakshi Sahni, Modern school, Barakhamba Road, New Delhi
2018/H-064/E-143 Satasree Datta, Dream Art and Dance School, Tripura
2018/H-026/E-142 Tashvi Rawat, Thoughts on Canvas, Gurugram

Bronze Award

2018/H-052/E-196 Aarushi Kohli, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
2018/S-018/E-079 Itanya Sharma, Manav Rachna International School, Ludhiana
2018/H-096/E-122 Manasvi Khandkar, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-062/E-102 Nalini Singhal, Atharv Art Academy, Ghaziabad
2018/H-093/E-070 Nikita Nitin Taralkar, Sanskruti Kala Acadami, Satara
2018/H-041/E-049 Raima Roy Barman, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-084/E-172 Sakshi Gopal Bhore, Creative Art Class, Buldhana
2018/H-078/E-167 Shivay Trikha, Painting Skill, Ghaziabad

Commended Award

2018/H-017/E-108 Ananya Jain, Chitra Veethi, Vaishali
2018/H-026/E-140 Anushree Saxena, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-060/E-149 Bhakti Bansal, Rangtulika, Gurugram
2018/P-018/E-005 Jasleen Bajaj, The indian school josip broz tito marg new delhi 49
2018/H-037/E-145 Kriti Sherawat, Frank Anthony Public School, New Delhi
2018/P-018/E-015 Lavanya Goyal, Delhi Public School, Sector-45, Gurugram
2018/H-078/E-163 Lipi Upadhyay, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-095/E-073 Maira Malhotra, Creative Art Studio, Gurugram
2018/H-063/E-155 Mitali Bhargava, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
2018/S-020/E-044 Mridu Verma, The Maurya School, Gurugram
2018/H-064/E-134 Paramita Sukhdas, Dream Art and Dance School, Tripura
2018/H-084/E-173 Prerna Sunil Deshmukh, Creative Art Class, Buldhana
2018/H-060/E-152 Rishika Rakesh, Rangtulika, Gurugram
2018/H-061/E-153 Sarvi Gupta, Ignited Minds, New Delhi
2018/P-018/E-019 Utkarsh Sudarshan Barapatre, Chanda Public School, Chandrapur
2018/H-089/E-064 V A Kundan, Visakha Vishal Arts, Visakhapatnam

Merit Certificate

2018/H-037/E-144 Aditi Rastogi, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
2018/H-060/E-148 Alekhya, Rangtulika, Gurugram
2018/S-033/E-033 Ananya Chowdhery, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/S-024/E-0084 Arshmit Singh, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/H-093/E-067 Aryan Harshal Gujar, Sanskruti Kala Acadami, Satara
2018/H-089/E-062 B Nikitha, Visakha Vishal Arts, Visakhapatnam
2018/P-018/E-020 Devam K Desai, Garodia International Centre for Learning, Mumbai
2018/P-018/E-004 Disha Vyas, St Anthonys Sr Sec School, Usaipur
2018/H-085/E-056 Gunpreet Kaur, Creative Hands, Gurugram
2018/P-018/E-012 Hanna Dew Drop Nath, Little Flower Hr. Sec. School, Dibrugarh
2018/H-051/E-193 Harshita Priya Bora, Pradeep's Art N Crafts, Nagaon
2018/P-018/E-011 Ishika Sharma, Gobindgarh Public School, Khanna
2018/H-078/E-162 Jiya Maheshwari, Painting Skill, Ghaziabad
2018/H-095/E-190 Manya Dhanda, Creative Art Studio, Gurugram
2018/H-079/E-051 Medha Das, Uma Tirumalasetti Art Classes, Secunderabad
2018/H-078/E-164 Megha Saxena, Painting Skill, Ghaziabad
2018/S-033/E-037 Piaa Khurana, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-093/E-071 Piyush Jayant Bartakke, Sanskruti Kala Acadami, Satara
2018/P-018/E-018 Pratul Gupta, Amity international School, Saket
2018/P-018/E-024 Pulkit Shandilya, Tagore International School, Vasant Vihar, New Delhi
2018/H-090/E-185 Rumpi Dey, Abhijit Deb, Tripura
2018/P-018/E-028 Sahil Choudhary, Jayshree Periwal International, School, Jaipur
2018/H-034/E-118 Sameeksha Mangla, Aarkids, New Delhi
2018/S-033/E-038 Sanwal Kapoor, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/H-092/E-030 Sehyr Sood, Delhi Public School, R K Puram, New Delhi
2018/P-018/E-022 Shweta Kandhare, The Jain International School, Aurangabad
2018/P-018/E-021 Sinjini Roy, Shemford Futuristic School,Pinjore
2018/P-018/E-026 Sujagi Bansal, Modern School, Barakhamba Road, New Delhi
2018/H-051/E-195 Uddipto K Saikia, Pradeep's Art N Crafts, Nagaon
2018/P-018/E-003 Viraj Goyal, The Heritage School, Sector 62, Gurugram
2018/H-041/E-050 Yoshita Singhal, The Vibrant Strokes, New Delhi

Appreciation Award

2018/S-100/E-113 Aman Patwal, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/S-053/E-101 Anika Agarwal, Ryan International School, Shahjahanpur
2018/S-102/E-128 Arpit Sharma, Billabong High International School, Noida
2018/S-102/E-131 Kanak Verma, Billabong High International School, Noida
2018/S-053/E-106 Khushi Gupta, Ryan International School, Shahjahanpur
2018/S-102/E-133 Kuvam, Billabong High International School, Noida
2018/H-090/E-178 Lohar, Abhijit Deb, Tripura
2018/S-100/E-116 Mohit Joshi, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/S-061/E-125 Nishma Subba, Woodlands Academy, Darjeeling
2018/H-090/E-182 Puja Paul, Abhijit Deb, Tripura
2018/H-090/E-184 Retika Sharma, Abhijit Deb, Tripura
2018/S-061/E-126 Samyang Subba, Woodlands Academy, Darjeeling
2018/S-106/E-111 Tanya Gupta, Delhi International School, Rohini, New Delhi

Award Winners & Merit List Group F

Gold Award

2018/S-034/F-078 Muskaan Goswami, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/P-018/F-010 Muskan Gupta, Delhi Public School, Sushant Lok, Gurugram
2018/S-054/F-043 Naureen Khan, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/S-034/F-080 Siya Gupta, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/P-018/F-013 Soham Mondal, Delhi Public School, Ranchi,Sail Township
2018/P-018/F-011 Sumit Chandrashekhar Barapatre, Khalsa Convent High School, Mahakali Ward, Chandrapur
2018/S-054/F-047 Tarushi Agrawal, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram

Silver Award

2018/H-041/F-026 Aishwarya Girish, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-096/F-053 Ashna Jain, iLeap Academy Pvt Ltd, Goregaon, Mumbai
2018/H-069/F-083 Eshita Jain, Bengali Art Academy, Noida
2018/P-018/F-007 Priyanshi Jain, Meerut Public School for Girls, Westend Road, Meerut Cantt
2018/S-054/F-045 Riya Gupta, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/S-054/F-046 Shivika Chopra, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram

Bronze Award

2018/H-034/F-052 Kanika Jalan, Aarkids, New Delhi
2018/P-018/F-017 Riya Jain, St Joseph's Co Ed, Arera Colony, Bhopal
2018/P-018/F-004 Vrinda Singhal, Modern School, New Delhi

Commended Award

2018/H-006/F-031 Aalika Bharti, Shefali's Art Classes, Vile Parle (W), Mumbai
2018/P-018/F-001 Aashman Rastogi, Delhi Public School, R K Puram, New Delhi
2018/H-078/F-071 Abhishree Mohan, Painting Skill, Ghaziabad
2018/S-053/F-055 Ayra Khan, Ryan International School, Shahjahanpur
2018/H-041/F-027 Dhimta Chaudhary, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/S-054/F-041 Divisha Arora, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/S-024/F-037 Khushi Shishodia, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/H-041/F-028 Kuhu Saha, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/S-024/F-038 Nishtha Gupta, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
2018/N-004/F-035 Parshva Gade, Sanjeevani Hospital Foundation, Thane
2018/H-072/F-069 Pratishtha Saxena, S B Art and Painting Clases, Gurugram
2018/H-026/F-066 Rakshita Maini, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/H-041/F-029 Shreeya Baral, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-026/F-067 Tanishaa Banerjee, Thoughts on Canvas, Gurugram
2018/P-018/F-025 Vedarth Vivek Joshi, Dr K B Hedgewar High School, Panaji, Goa
2018/H-092/F-018 Vidyashree Mahadevan, Mount Carmel School, New Delhi
2018/H-041/F-030 Zaina Azfar, The Vibrant Strokes, New Delhi

Merit Certificate

2018/P-018/F-008 Alisha Raghav, St. Conrads, Agra
2018/P-018/F-016 Hazel Gupta, Carmel Convent School, Chandigarh
2018/H-089/F-034 M Shree Pranathi, Visakha Vishal Arts, Visakhapatnam
2018/P-018/F-012 Mallika, Ryan International School, Sector-49, Chandigarh
2018/P-018/F-005 Riddhi Patra, The Millennium School HMEL, Bathinda
2018/P-018/F-002 Somaabha Bhattacharjee, Ryan International School, Greater Noida

Appreciation Award

2018/S-034/F-081 Aditi Tushir, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
2018/S-100/F-050 Dipanshu Dhoundiyal, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/S-102/F-058 Harsh Gupta, Billabong High International School, Noida
2018/S-106/F-048 Jhanvi Chawla, Delhi International School, Rohini, New Delhi
2018/S-100/F-051 Rishabh Adhikari, Mayur Public School, IP Extension, Delhi
2018/H-090/F-077 Swarnadeep Paul, Abhijit Deb, Tripura
2018/S-105/F-063 Vditi Bokalia, Ryan International School, Sohna Road, Gurgaon

Award Winners & Merit List Group G

Gold Award

2018/P-018/G-010 Anuva Bajpai, Amity international School, Saket, New Delhi
2018/H-059/G-047 Eesha S V, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/P-018/G-009 Jay Deepak Kumbhare, Chhoto Bhai Patel High School Chandrapur
2018/S-048/G-041 Latika, Delhi Public School, Ranchi
2018/H-095/G-048 Rima Sachdeva, Creative Art Studio, Gurugram
2018/H-028/G-022 Sneha Mathur, Swarangsparsh Art Class, Noida
2018/P-018/G-014 Steven Harris R, STI Kumaram's Children Home PU College, Bangalore

Silver Award

2018/H-093/G-031 Akank Ramesh Nalawade, Sanskruti Kala Acadami, Satara
2018/S-048/G-040 Ankit Kumar, Delhi Public School, Ranchi
2018/S-048/G-043 Ojas Deep, Delhi Public School, Ranchi
2018/P-018/G-007 Souvik Sarkar, A C Institution
2018/H-054/G-051 Tumpy Beyen, Pankaj Art Academy, Birbhum
2018/P-018/G-006 V. Mungthian Siampaite, Murlidhar D A V Sr Sec Public School, Ambala City
2018/H-041/G-026 Yashasvi Thanai, The Vibrant Strokes, New Delhi

Bronze Award

2018/P-018/G-003 Anoushka Srivastava, Somerville School, Noida
2018/S-105/G-045 Anushca Gingwar, Ryan International School, Sohna Road, Gurgaon
2018/P-018/G-016 Khush Vardhan Saraf, Good Shepherd International School, Kolkata
2018/S-048/G-042 Mrinal Mayank, Delhi Public School, Ranchi
2018/H-041/G-024 Nitika Pandey, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/H-041/G-025 Sanskriti Kaushik, The Vibrant Strokes, New Delhi
2018/S-048/G-044 Suminder Kaur, Delhi Public School, Ranchi

Commended Award

2018/H-085/G-027 Aakriti Kiran, Creative Hands, Gurugram
2018/H-059/G-046 Darshitha A, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
2018/P-018/G-001 Insha Hashmi, Mother Teresa Mission Hr Sec School, Kidwai Nagar, Kanpur
2018/H-054/G-050 Koushik Bagdi, Pankaj Art Academy, Birbhum
2018/S-054/G-034 Mehar Arora, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/S-054/G-035 Oorja Kapoor, Heritage Xperiential Learning School, Gurugram
2018/S-033/G-020 Reeti Saluja, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
2018/S-063/G-053 Kanika, SBDVN Sr Sec School, Farukh Nagar

Merit Certificate

2018/P-018/G-002 Khushi Agarwal, St Francis Convent Inter College, Jhansi
2018/P-018/G-005 Surosree Mondal, G D Birla Centre for Education, Kolkat

End of LIST